Foto: bygg.no/Sindre Sverdrup Strand

Komplekst rehabiliteringsprosjekt i Oslo sentrum.

Publisert: 15. oktober, 2025

Vi gratulerer Eiendomsspar AS med Karl Johans gate 8. Som adressen forteller er dette midt i Oslo sentrum og den mer enn 150 år gamle bygningsmassen fremstår nå i sin fulle prakt med en hotelldel og diverse serveringstilbud på bakkeplan.

Hotellet blir et konsept-hotell i Strawberry kjeden, med 181 helt unike værelser. Dr.techn. Olav Olsen har på oppdrag for Vedal Entreprenør og i nært samarbeid med byggherre, byantikvaren, arkitekt, landskapsarkitekt og andre rådgivere og leverandører utført byggeteknisk og geoteknisk prosjektering.

Bygningsmassen med 7500 m2 består av flere bygårder utført i tegl, tre og betong dels fra forrige århundre og enda eldre er nå strippet, refundamentert og oppgradert blant annet med nye kjellere og det er også bygget inn arelaer for å koble sammen bygningene, et såkalt infill-bygg på nær 400 kvadratmeter.

Les mer om prosjektet på bygg.no

 

Foto:bygg.no/Sindre Sverdrup Strand